rus
Українська
Топ-темы:

Глобальне будівництво: яких архітектурних трендів чекати у майбутньому

Глобальне будівництво: яких архітектурних трендів чекати у майбутньому
Глобальне будівництво: яких архітектурних трендів чекати у майбутньому

Кабінет Міністрів днями реформував Державну архітектурно-будівельну інспекцію (ДАБІ).

Держорган тепер розділений на три нові центральні органи регулювання містобудування: Державну сервісну службу містобудування (виконує реєстраційні функції в будівництві), Державне агентство технічного регулювання (забезпечує технічне регулювання галузі, оновлення державних будівельних норм і єврокодів), Державну інспекцію містобудування (виконує функції нагляду і контролю в галузі), пише Mind.UA.

До чого ж варто прагнути новим держорганам, а також про тренди в архітектурі, розповів засновник бюро архітектурних рішень Design Hub International Андрій Яцентюк.

Архітектура кожного міста багато в чому визначає сприйняття простору, створює настрій і безпосередньо впливає на наш спосіб життя. Абсурдні архітектурні рішення "тиснуть" на нас висотними будинками, дворами без зелені, невпорядкованими пустирями, безгосподарними територіями, відсутністю навігації.

Продумані рішення, зі свого боку, роблять повсякденне життя більш зручним і приємним – ми це відчуваємо завдяки комфортним, безпечним пішохідним зв'язкам і елементарній можливості йти по широкому тротуару, на якому не припарковані автомобілі.

Людяність

Глобальний тренд полягає в тому, що у всіх сферах діяльності центральною фігурою знову стає людина з її потребами. Сьогочасна реальність, пов'язана з пандемією коронавірусу, тільки посилить ці тенденції.

"Антропоморфность" архітектури починається із співмасштабності величини будівель і розміру людини

Для відчуття затишку нам необхідно перебувати в оточенні будинків у 6–8 поверхів.

Саме тому багато хто так полюбляє знамениту європейську, наприклад італійську, архітектуру – вона створена з думкою про наш комфорт.

При високій будівлі на 25 поверхів можна зробити акцент на благоустрій, мультифункціональність. Всі повороти, доріжки, огорожі – співмасштабні людині, коли з будь-якої точки двору цікаво дивитися на простір на "рівні очей". Таким чином у сприйнятті мешканців нівелюється висота самої будівлі і створюється відчуття камерності, затишку і безпеки.

Безпека

Безпека навколишнього простору починається не з величезної кількості камер відеоспостереження, а з соціалізації людей. Ком'юніті, де всі знають одне одного в обличчя і беруть участь у спільних заходах, вже створює відчуття безпеки. Крім того, такий підхід виховує відповідальність кожного мешканця за простір, де він живе. Адже будинок не закінчується за порогом квартири, будинок – це вся вулиця, все місто.

Наприклад, у Нідерландах і Данії дуже поширені соушал-хаби – це будівля/павільйон на території житлового комплексу зі столом, мийкою, зоною для приготування їжі і вбиральнею. Таке рішення є відмінною можливістю, щоб, з одного боку, уникнути зайвих конфліктів з сусідами. Так гучне святкування дня народження або вечірка не буде дратувати родину за стіною, яка намагається вкласти дитину. З іншого – соушал-хаб допомагає подружити членів та учасників ком'юніті, бо цей простір можуть використовувати всі мешканці.

У результаті з'являється відчуття безпеки простору за рахунок відсутності байдужості серед мешканців. А з практичної точки зору, елементарно є де посидіти кілька хвилин у дуже жарку або холодну погоду. Не потрібно бігти додому з дитиною, щоб погодувати, переодягнути або зводити її в туалет – всі ці функції доступні прямо у дворі.

Комфорт у складних погодних умовах

Однією з найбільш технологічних і сучасних країн Європи є Нідерланди. Девелопери цієї країни буквально відвоювали величезні території землі біля моря завдяки застосуванню технологічних рішень, меліорації і дбайливого ставлення до ресурсів. У такий спосіб вони змогли забезпечити комфорт своїм мешканцям.

Дощі в Нідерландах – ще більш часте явище, ніж у Великобританії, і при цьому в країні практично немає калюж і бруду. За рахунок використання асфальту більш пористого типу дощова вода не залишається на поверхні.

Також вони винайшли спеціальний матеріал, який вбудовується в дорожнє полотно вулиць: через нього вода йде відразу в дренуючий шар під дорогою й не накопичується біля зливоприймальних решіток. Завдяки цьому вирішується відразу кілька проблем – знижується навантаження на міські зливові системи, а машини й велосипеди не залишають за собою шлейфів бруду навіть у найсильніший дощ.

Продумане також зонування. Наприклад, газони, що примикають до доріг або тротуарів, завжди розташовані нижче рівня дороги, або відокремлені смугою дрібної гальки або мульчі. Завдяки цьому мокра земля не стикається з доріжкою і чисто фізично не може перетворитися в бруд, що розноситься по всьому місту.

Збереження природних ресурсів

Збереження природних ресурсів – глобальний тренд, і екологічні архітектурні рішення в багатьох країнах підтримуються на рівні держави.

Одне з таких рішень – використання "сірої" води для санвузлів. Це та вода, яка зберігається після миття рук, потім базово очищається і повертається в систему для змиву в унітазі. Для поливу все частіше використовують дощову воду. Такі рішення працюють на зменшення витрат на воду, а також допомагають знизити навантаження на зовнішні інженерні мережі.

Використання "сірої" води дуже поширене в Європі. А в Австралії навіть є стандарт Green Star: якщо об'єкт йому відповідає, то девелопер має право виставляти вищу орендну ставку, ніж ринкова. Логіка проста – чим більше учасники ринку вкладають в технології на етапі будівництва, тим вище ліквідність об'єкта в подальшому. Держава це заохочує.

В одному з проектів під Києвом нам вдалося добитися збереження ресурсів: струмок на цій локації наповнюється дощовою водою. Крім того, ми відмовилися від неекологічних дитячих майданчиків і задіяли наявний ландшафт, максимально використовуючи рельєф і газон. Завдяки геопластиці вдалося заощадити на закупівлі великої кількості матеріалів, а вау-ефекту досягли, зробивши частиною дитячого майданчика водойму – огородили його понтоном і створили безпечний простір для ігор у воді.

Переосмислення традицій

Жити в сучасному просторі, але при цьому не забувати історію цього місця – ще одна задача, яку вирішує сучасна архітектура.

Наприклад, у Великій Британії люди, з одного боку, дуже педантично ставляться до свого архітектурної спадщини, а з іншого – зважуються на найбожевільніші експерименти і об'єднують нове та старе.

У Лондоні є новий район – Coal Drops, у якому зберегли старі газгольдери, а навколо них розташували ультрасучасні житлові комплекси, безліч невеликих магазинів, громадських просторів. І цей мікс старих металевих конструкцій і нових будівель виглядає естетично, сучасно і допомагає зберігати історичну спадщину міста.

Все в одному

Маятникова міграція в мегаполісах – одна з причин того, що все більше часу люди проводять у пробках. Від будинку до роботи можна добиратися годинами, що сильно збільшує стрес сучасної людини.

У Європі переважають нові об'єкти, де в складі житлових комплексів все частіше з'являються об'єкти з більш широкими функціями.

Цінність кожного квадратного метра

Густа населеність міст стимулює економно використовувати кожен метр площі.

Наприклад, в Гонконзі або районах Копенгагену часто можна побачити будівлі, де на даху розташували парк або дитячий майданчик. Це підвищує цінність житлової та комерційної нерухомості в очах кінцевого споживача і потенційних інвесторів. Така концепція дозволяє не тільки заробляти гроші на кожній ділянці землі, а й залишає людям простір для життя.

Яскравим кейсом збільшення комерційної площі нерухомості за рахунок архітектурних рішень став київський ЦУМ. Об'єкт, на якому перетворені в комерційні площі навіть ті зони, які не були передбачені початковим проектом. У такий спосіб вдалося збільшити комерційну площу універмагу на 1600+ кв. м орендної площі.

Приватність / особистий простір

Особистий простір – особлива цінність для жителів великих міст. Архітектурні рішення дозволяють створити атмосферу приватності навіть на невеликих територіях.

Наприклад, однією з данських традицій є барбекю. Мангали є як в громадських просторах житлових комплексів, так і на приватних терасах. Людям важливо мати можливість влаштувати пікнік із друзями, не виходячи з дому.

Знаменитий будинок-гора є варіацією можливості провести час у себе на терасі і при цьому зберегти приватність – кожне відкрите приміщення захищене від очей сусідів завдяки проектним рішенням.

На одному з наших одеських об'єктів ми зробили так, щоб у кожної квартири був вид на море і своя тераса.

Особливу увагу приділили тому, щоб люди, які відпочивають на терасах, були захищені від небажаного візуального контакту з сусідами.

Kids Friendly

Батьки все частіше виходять у громадські простори з дітьми, і вік самих маленьких відвідувачів з кожним роком все зменшується. Інтер'єр, функціонал громадських просторів – реакція на цю потребу, яка сформувалася..

У нових ТРЦ особлива увага віддається кімнатам матері та дитини. Вони мають бути максимально просторими – щоб можна було комфортно сповивати кількох дітей, розігріти їм їжу, просто присісти й відпочити. Також – пеленальні столи мають бути такої глибини, щоб була можливість покласти дитину вздовж, а не поперек, що, на перший погляд, може здатися незначною деталлю, але насправді це набагато зручніше і дуже економить час і сили батьків.

У зонах фуд-кортів – меблі, зручні за розміром дітям різного віку. А у вбиральнях – раковини, відповідні росту і довжині рук дітей.

При грамотному підході до проектування міста можна уникнути безлічі неприємних моментів: від брудних вулиць до розтрати природних ресурсів. Адаптуючи глобальні архітектурні тренди під локальні потреби, місто можна зробити комфортним для всіх жителів. У ньому можна й усамітнитися, і провести час в публічних місцях, на вихідних провести час із сім'єю, а в годину пік дістатися до офісу так, щоб не застрягти в пробках.