rus
Українська
Топ-темы:

Кредитні ставки по іпотеці: що заважає житлу стати доступнішим для українців

Кредитні ставки по іпотеці: що заважає житлу стати доступнішим для українців
Кредитні ставки по іпотеці: що заважає житлу стати доступнішим для українців

Щоб іпотека опустилася до 10%, облікова ставка повинна бути не вище 7%, вважають експерти. Але чи готові в НБУ опустити її до такого рівня? У регуляторі запевняють, що так, адже облікова ставка залежить від інфляції — чим вона повільніша, тим ставка нижча. А інфляція в Україні рекордно впала — до 3,2% річних у січні-2020.

"Облікова ставка буде знижена до 7% до кінця цього року. Найбільше її зниження очікується, зокрема, у першому півріччі. Якщо ситуація буде розвиватися більш сприятливо, не виключено, що до цих 7% ставка прийде і раніше", — зазначає директор департаменту монетарної політики НБУ Володимир Лепушінскій, пише 3m2.ua.

У той же час, від іпотеки українців відлякували не тільки кредитні ставки. У банків є ціла низка вимог, які клієнти часто не можуть виконати. Наприклад, перший внесок в розмірі 30–40% від загальної суми, біла зарплата, ідеальна кредитна історія… Крім того, на стадії будівництва житло можна купити тільки у забудовника, який співпрацює з банком, а квадратні метри там зазвичай дорожче.

Втім, самі банки впевнені, що за кредитами під 10–15% українці прийдуть.

"Є формула, про яку я говорю всім, хто мене запитує „Скільки мені можна дати в кредит?“. Берете свій чистий дохід в місяць. Якщо це сім’я, примножуєте на 12. І це максимальний кредит, який ви може взяти в іпотеку. вимоги стандартні — від 21 до 65 років на момент закінчення іпотеки. якщо вам 60 років, але можна взяти тільки на 5 років, якщо 50, — то на 15 років", — розповідає директор департаменту банку Олег Кляпко.

Тому якщо ви отримуєте середню зарплатню, а це, за даними Держстату, менше 12,5 тис. гривень, не варто розраховувати на позику, співрозмірну з вартістю житла в мегаполісі. Хіба що у вас є великі заощадження, які покривають левову частину вартості квартири або будинку.

Обережність банків експерти пояснюють дуже високими ризиками неповернення позик. Фінустанови отримали поганий досвід ще під час кризи, і тепер намагаються максимально підстрахуватися.

"Кредитори були не захищені, і частину своїх проблемних активів не могли продати, так як там були прописані маленькі діти. Ми як покупці вимагаємо дешевої іпотеки, але повинні розуміти: потрібно також бути сумлінними позичальниками і повертати гроші. А проблема в нестабільності економіки: сьогодні людина впевнена в доходах, а завтра немає ", — говорить експерт ринку нерухомості Ольга Соловей.

У сухому залишку: іпотека під 10% за півроку може стати реальністю. І, незважаючи на жорсткі вимоги банків, попит на неї буде. Тільки ось скористатися інструментом зможуть хіба що менеджери середньої ланки, бізнесмени або представники надприбуткових професій, наприклад, айтішники. Збільшення інвестицій в будівництво може призвести до подорожчання квадратних метрів. Однак, як заспокоюють фахівці, воно буде поступовим.