Швидкість підключення до інтернету: як виміряти та що це означає
"Феррарі" – швидкий автомобіль. Чому? Тому що в нього потужний двигун, високоякісна ходова частина і аеродинамічна форма. А що таке швидкий інтернет і чому він швидкий? Існують певні параметри, що впливають на якість зв’язку. І їх можна виміряти.
Якість інтернету: що впливає на зв'язок
Найпростіший спосіб виміряти швидкість інтернету – спеціальні сайті, наприклад Speedtest. Вам треба лише перейти на ресурс і натиснути кнопку "виміряти", "тестувати" або щось у цьому дусі. Після цього сайт проведе автоматичне тестування зв’язку і виведе результати на монітор. Ви побачите 3 цифри:
- швидкість отримання даних – завантаження;
- швидкість передачі даних – вивантаження;
- пінг.
Але в офіційних паперах ви знайдете інші терміни: швидкість передачі даних, гарантована швидкість і затримка передачі даних. Як виміри тестувального сайту співвідносяться з офіційною термінологією? Зараз ми розберемося, що спільного між цифрами на екрані та пунктами договору.
Швидкість передачі даних
Це та сама якість зв’язку, яку вам про понує провайдер в рекламі. Тобто щось прекрасне і міфічне, як єдиноріг. Повна назва цього параметру – максимальні швидкість передачі даних. Провайдер має на увазі, що ідеально налаштоване и повністю справне серверне та комутаційне обладнання теоретично може надати саме таку швидкість. Але на практиці якість зв’язку не досягає максимальних показників – завжди є якісь перешкоди.
Уявіть потужний автомобіль з максимальною швидкість 300 км/год. Машина може розігнатися до 300 км за годину теоретично. Але на практиці це майже недосяжно: то яма на дорозі, то обмеження швидкості, то інші учасники руху заважають.
На якість зв’язку впливають:
- Навантаження мережі – чи може провайдер забезпечити обіцяний рівень зв’язку усім користувачам.
- Якість технічного обладнання провайдера – комутаційне та серверне обладнання може бути старим, недостатньо потужним або невірно налаштованим.
- Обраний тарифний план – іноді провайдер обмежує швидкість інтернету.
- Характеристики технічного обладнання користувача – роутер, модем, мережева карта теж бувають неякісними.
Фізичні особливості мережі – які саме кабелі використовують, чи справні вони, чи якісно під’єднані.
Якщо провайдер обіцяє високу максимальну швидкість передач даних, можна сподіватися, що реальні показники теж будуть достатніми. "Київстар", наприклад, пропонує користувачам 100 Мбіт/с. Навряд чи ви отримаєте кожен день саме 100 Мбіт/с, але навіть 90 Мбіт/с – дуже добре. Інша річ, коли обіцянки роздає нікому не відома маленька компанія, яка лише починає бізнес. Ніхто не гарантує, що в такого провайдера якісне нове обладнання, невідомо, як він буде налаштовувати мережу і компенсувати зростаюче навантаження.
Тому якщо ви бажаєте підключити швидкісній інтернет в Києві, не вірте обіцянкам. Звертайтеся до перевірених провайдерів.
Гарантована швидкість передачі даних
Це та якість зв’язку, яку провайдер впевнено гарантує. Звичайно, за виключенням форс-мажору – стихійного лиха або технічної несправності.
Гарантована швидкість вимірюється як середня за певний проміжок часу. Тобто якщо швидкість коливається від 40 до 60 Мбіт/с, середній показник становить 50 Мбіт/с.
Гарантії провайдера не поширюються на обладнання клієнта. Якщо ваш роутер не може підтримувати потрібну якість зв’язку, немає сенсу скаржитися. Просто придбайте новий роутер.
Затримка передачі даних
Інакше цей показник називають пінг. Затримка даних виникає, коли пакет даних проходить через мережу. Кожен комутаційний вузол, кожен сервер трохи "загальмовує" інформацію. Чим вище якість обладнання провайдера, тим нижче затримка, і навпаки.
Прийнятними вважаються показники до 100 млс. Якщо затримка більша, користувач починає помічати негаразди: сайти завантажуються ривками, відео завмирає, звук відстає від картинки.
Як покращити якість інтернету
Ви заміряли якість передачі даних і отримали результати. Що далі з ними робити?
По-перше, уважно прочитайте договір. Які показники там зазначені? Якщо цифри на екрані значно відрізняються від швидкості, яку гарантує провайдер, треба замислитися.
Додатково зверніть увагу на пінг. В договорі цей показник не зазначають, але тепер ви знаєте: якщо пінг вищій, ніж 100 млс, це недобре.
Після цього виключите проблеми з вашого боку:
- Під’єднайте кабель напряму до комп’ютера. не використовуйте додаткове обладнання, наприклад Wi-Fi. Так ви визначите, чи не втрачаєте швидкість через неякісні комутаційні пристрої.
- Перевірте швидкість на усіх машинах, що під’єднуються до домашньої мережі. Можливо, проблема в ноуті або комп’ютері, інша техніка не "з’їдає" швидкість.
- Проведіть декілька перевірок – зранку, в обід, ввечері, вночі.
- Перевірте комп’ютер на вірусі, трояни. Вони знижують якість зв’язку.
- Впевніться, що в налаштуваннях програм не стоять додаткові обмеження. Наприклад, в "Торенті" можна задавати і максимальну швидкість завантаження, і пріоритети. Можливо, саме ви обмежили якість зв’язку і забули про це.
Якщо з вашого боку ніяких перешкод не має, сміливо вимагайте від провайдера прийняти міри.