Будущее за микродронами: какие ждут нас изменения на фронте
Объясняю разницу между стратегическим и тактическим подходом на примере военных FPV дронов.
Сейчас имеется тенденция улучшения эффективности этих дронов за счет увеличения дальности полета и веса транспортируемого боеприпаса. Но это автоматически приводит к увеличению размеров дрона и его заметности, что делает его более уязвимым. Тем не менее, это условия позиционных сражений, и тактика диктует свое.
Далее текст на языке оригинала
А от стратегічний розвиток подібних дронів, швидше за все, буде йти зворотним шляхом, що давно передбачили письменники-фантасти — шляхом максимальної мініатюаризації. Тобто, бойовий дрон буде зменшуватися до розмірів комахи, кусючої бджоли. Менша доза отрути — ворожого бійця паралізовано, тобто, знешкоджено на певний час. Більша доза — ворожого бійця вбито.
До позицій ворога цілий рій кібер-бджол буде доправлятися артилерійським снарядом або ракетою. Такі бджоли будуть ховатися і не рухатися для економії енергії, а при виявленні цілі — атакувати. Керуватися рій буде штучним інтелектом, який перебуватиме на зв’язку з оператором-людиною.
РЕБ проти рою з мініатюрними дронами навряд чи буде ефективним, бо дрони будуть вельми автономними. Тому від РЕБу знадобляться такі потужності електромагнітного поля, що це може бути шкідливим для людей, яких треба захистити.
Єдиним надійним захистом проти мікродронів стануть або повністю герметизовані бункери і бойові машини, або бойові скафандри з екзоскелетом на зразок космічних (і ціною як танк). Тобто, ніякої піхоти у сьогоднішньому її розумінні у війні майбутнього вже не стане. Та й загалом, чи багато вояків зможе мобілізувати недоімперія навіть серед зеків, якщо кожен буде знати: на війні його вб’ють. Не можливо, а гарантовано.
І найбільшою воєнною таємницею тоді стануть саме алгоритми роботи ШІ, які керують роєм вбивчих дронів. І такі алгоритм вже не отримати контрабандою в обхід санкцій, як чипи зараз, їх доведеться розробляти кожній країні.
Як з тактикою розвитку дронів в нас, і у ворога — ми знаємо. А хтось у нас вже займається стратегічної перспективою цих дронів? У Китаї і Штатах займається. І нам все одно доведеться. Краще бути першими, ніж наздоганяти.